IFS

IFS

IFS czyli Internal Family Systems (po polsku System Wewnętrznej Rodziny) to model terapii uwzględniający umysł, ciało i duchowość, stworzony przez dr Richarda Schwartza.

Terapia IFS to podróż do swojego wnętrza oraz nawiązania głębokiego kontaktu z częściami swojej osobowości.

 

IFS to silnie transformujący, oparty na dowodach model terapii. System zakłada wielorakość umysłu. Nasze wewnętrzne części zawierają cenne cechy, a nasza rdzenna Jaźń (JA) wie jak leczyć, pozwalając nam stać się zintegrowanymi i pełnymi. W IFS wszystkie części są mile widziane.

HISTORIA

Dr Richard Schwartz był terapeutą rodzinnym. Jest współautorem książki Family Therapy: Concepts and Methods, najpopularniejszej książki na temat terapii rodzinnej w USA. W trakcie swojej pracy w pewnym momencie, zaczął zwracać coraz większą uwagę  na język, jakiego używali jego klienci. Opowiadając o swoim świecie wewnętrznym używali oni często słowa “część”, mówiąc na przykład: “część mnie chce chce się rozstać, a część mnie chce kontynuować ten związek”.

Schwartz słuchając swojej intuicji. Podążając za swoimi klientami i wsłuchując się w to, co mówią na temat części swoich osobowości stworzył model IFS.

Przyglądając się własnym częściom, jak i “wewnętrznym rodzinom” swoich klientów, Schwartz zrozumiał, że subosobowość to nie jest tylko i wyłącznie pewien mechaniczny tryb funkcjonowania naszej psychiki czy ulotny stan umysłu, który po kilku chwilach przemija. Subosobowości są jak małe osoby, które w nas mieszkają. Formują się wokół określonych potrzeb (bezpieczeństwo, przynależność, samorealizacja, itp.) i mają swoje pragnienia, lęki czy nawyki. Są powiązane z konkretnymi emocjami oraz wierzą w określone przekonania.

 

ZAŁOŻENIA SYSTEMU WEWNETRZNEJ RODZINY

 • Naturą umysłu jest bycie podzielonym na nieokreśloną liczbę części lub subosobowości.
 • Każdy posiada JA (z ang. “The Self”), JA ma możliwość i powinno przewodzić wewnętrznemu systemowi danej osoby.
 • Wszystkie części posiadają pozytywną intencję. Nie ma “złych” części, celem terapii nie jestpozbywanie się części, a pomoc w odkryciu ról, które będą bardziej wspierające dla systemu.
 • Wraz z naszym rozwojem, wzrastają także nasze części, tworząc w ten sposób skomplikowany system interakcji między sobą; z tego powodu teoria systemów może być stosowana wobec wewnętrznego systemu. Gdy system zostaje przeorganizowany, części zmieniają się błyskawicznie.
 • Zmiany w systemie wewnętrznym smają wpływ na zmiany w systemie zewnętrznym (np. rodzina, społeczność) i na odwrót. W IFS bierzemy pod uwagę wewnętrzy zewnętrzny system.

 

CELE TERAPI IFS

 • Osiągnąć równowagę i harmonię w wewnętrznym systemie (systemie wewnętrznej rodziny).
 • Odróżnić JA tak, aby było efektywnym liderem systemu.
 • Gdy JA przewodzi, części będą dostarczać swojego wkładu do JA, jednocześnie szanując przywództwo i ostateczne decyzje JA.
 • Wszystkie części będą istnieć i użyczać talentów, które są odbiciem ich pozytywnych intencji.

 

KORZYŚCI

→ Nawiązanie głębokiego kontaktu z własnym wnętrzem

→ Wyzwolenie ze szkodliwych wzorców zachowań

→ Leczenie emocjonalnych ran z przeszłości

→ Rozwiązywanie wewnętrznych konfliktów

→ Dostrzeżenie różne części naszej osobowości

 

JAK PRZEBIEGA TERAPIA?

Większość sesji odbywa się z zamkniętymi oczami w wygodnej pozycji siedzącej.

Nie ma konieczności opowiadania osobistych historii, przez co metoda jest bezpieczna i nie prowadzi do retraumatyzacji.

 

CZY TO JEST DLA MNIE?
Metoda jest dla każdego kto chce zagłębić się w swoim wnętrzu i pracować nad większa integracją.
Sesje IFS są bardzo pomocne np przy dozwawaniu intensywnych emocji, przytłaczających myślach, zaburzeniach nastroju, depresji i traumie (przez duże T i małe t), problemach w relacji, pogubieniu w życiu, niskiej samoocenie, pracoholizmie, uzaleznieniach, problemach z podjęciem decyzji.
Dobrym rozwiązaniem jest umówienie się na jedną sesję, aby doświadczyć tej formy terapii.
Większość osób z którymi pracuje przechodziło już inne formy psychoterapii i szukają “brakującego elementu” w ich rozwoju, po poznaniu IFS często słyszę, że własnie tego szukali, że to bardzo praktyczna metoda zmian.

 


CZYM SĄ CZĘŚCI?

Subosobowości są aspektami naszej osobowości, które wewnętrznie wchodzą w interakcje w sekwencjach i stylach, które są podobne do interakcji między ludźmi.
Części mogą być odczuwane na różne sposoby – jako myśli, emocje, odczucia, obrazy i na inne sposoby.
Wszystkie części chcą czegoś dobrego dla danej osoby i użyją szerokiego zakresu strategii, żeby osiągnąć wpływ na wewnętrzny system.
Części rozwijają skomplikowany system interakcji pomiędzy sobą. Polaryzacja rozwija się, gdy części próbują osiągać większy wpływ na system.
Mimo, że doświadczenia wpływają na części, części nie są tworzone przez doświadczenia. Istnieją zawsze, albo w stanie faktycznym, albo jako potencjał.
Części, które stają się ekstremalne noszą na barkach “ciężar” – energie, które nie są typowe dla funkcjonowania tej części i nie należą do jej natury, tak jak radykalne przekonania, emocje, czy fantazje. Częściom można pomóc “zrzucić ciężar” i przywrócić je do naturalnej równowagi.
Części, które utraciły zaufanie do przywództwa JA będą się “mieszać” z, lub przejmować kontrolę nad JA.

 

RODZAJE CZĘŚCI

 1. Wygnańcy – dziecięce, wrażliwe części naszej osobowości. Noszą w sobie zranienia (“ciężary”) i więzione przez te części, które chronią nas przed trudnymi emocjami.
 2. Menedżerowie – te części osobowości, które w proaktywny sposób chronią nas przed uczuciem przytłoczenia trudnymi emocjami wygnańców. Ich celem jest kontrolowanie naszej psychiki i dbanie o stabilność systemu.
 3. Strażacy – reaktywne części osobowości, które aktywują się w sposób impulsywny gdy trudne emocje wygnańców wydostaną się na powierzchnię (strażacy gaszą ”emocjonalne pożary”).

 

ENERGIA JA

Według Schwartza JA u każdego człowieka funkcjonuje w ten sam sposób i charakteryzuje się tymi samymi cechami. Schwartz wyróżnił 8 cech, które pojawiają się najczęściej i nazwał je „8C“ (każdy z tych przymiotników zaczyna się w języku angielskim od litery „C“).

 1. Współczucie (compassion)
 2. Ciekawość (curiosity)
 3. Spokój (calm)
 4. Jasność (clarity)
 5. Odwaga  (courage)
 6. Łączność (connectedness)
 7. Pewność (confidence)
 8. Kreatywność (creativity)

 

REKOMENDOWANE KSIĄŻKI O IFS

 • Celem poznania metody:

„System Wewnętrznej Rodziny” – Richard Schwartz

 • Celem autoterapii (nie zalecam tej książki na początek):

“Autoterapia. Droga do uzdrowienia wewnętrznego dziecka i osiągnięcia psychicznej pełni w oparciu o System Wewnętrznej Rodziny (IFS), nowatorską metodę psychoterapii” – Jay Earley

 • Teoretycznie książka o relacjach, ale bardziej o relacji z samym sobą 🙂 Rewelacja!

“To na siebie od zawsze czekasz. Magiczna Kuchnia relacji i miłości pełnej odwagi” – Richard C. Schwartz

 

Posłuchaj o IFS na moim podcascie.

 

Zachęcam do medytacji prowadzonych IFS, medytację taką w formie mp3 pobierzesz ze strony:

medytacjaifs.gr8.com

Cennik

Oferuję możliwosć skorzystania z sesji IFS stacjonarnie oraz online.

 • Sesja stacjonarna ok 1h 250 zł
 • Sesja Online (Zoom) ok 1h 250 zł
 • Oferuję ok 15 minutowe sesje konsultacji online bezpłatnie
 • Kurs Autoterapii IFS, online: link
 • Wakacje z IFS: link